Stadnina

Stadnina Koni Huculskich SKARBIEC powstała w 2000 roku. Pierwszym koniem w stadninie była sprowadzona z Bieszczad klacz z linii Wyderki, ośmioletnia wówczas WADERA, która do dnia dzisiejszego jest przewodniczką całego tabunu.

Od 2003 roku siedzibą stadniny jest gospodarstwo rolne we wsi Młodzianów położonej w południowo-wschodniej części Wielkopolski, w powiecie tureckim, gminie Kawęczyn.

Hucuły to jedna z najstarszych, istniejących w Polsce do dziś, ras małych koni. Została ona wyhodowana na Huculszczyźnie (Wschodnie Karpaty). Z powodu małej liczby osobników i zagrożenia wyginięciem ta unikalna rasa w 1979 roku została objęta ochroną prawną przez międzynarodową organizację do zachowania rezerw genetycznych zwierząt.

Fakt małej liczebności tych koni przyczynił się do wzrostu pokrewieństwa pomiędzy poszczególnymi osobnikami w naszym kraju, a tym samym wzrostu depresji inbredowej.

W związku z powyższym cały materiał hodowlany w naszej stadninie został dobrany w ten sposób aby uniknąć dalszego wzrostu pokrewieństwa, a w kolejnych pokoleniach obniżać je, dbając równocześnie o utrwalenie wzorca rasowego i zachowanie cech właściwych hucułom.

SKH Skarbiec jest gospodarstwem ekologicznym a nasze konie objęte są Programem Ochrony Rezerw Genetycznych.

Akt nadania tytułu HIT 2006

Miło jest nam poinformować, że w lutym 2007 roku nasza stadnina otrzymała nagrodę główną w konkursie HIT 2006 w kategorii "Rolnictwo - hodowla zwierząt" obejmującym teren województwa wielkopolskiego.

Tytuł HIT 2006 oraz wpis do rejestru laureatów pod numerem 08/H/Wlkp./2006 otrzymaliśmy za utworzenie tabunowej hodowli koni huculskich na terenach nizinnych i wybitne osiągnięcia w zakresie ochrony zagrożonej rasy koni.   

Nasze stadko

Nasz ogier
Nie jest spokrewniony z polskimi klaczami huculskimi. Został zakupiony z "Hucul Clubu" czeskiej renomowanej hodowli prowadzonej przez dr Leiskýego..
Hodowla
Hodowla koni w Stadninie SKARBIEC prowadzona jest przez zootechnika Katarzynę Majewską. Wszechstronne doświadczenie z zakresu hodowli..
Narodziny
Zobacz małe hucuły stawiające swoje pierwsze kroki. Dokumentujemy każde narodziny od 2004 roku.
Jest co podziwiać!
Do sprzedania
Zapoznaj się ze szczegółami koni które aktualnie mamy w ofercie do sprzedaży.