Hodowla
Nasza hodowla prowadzona jest w rzadko spotykanym systemie tabunowym bezstajennym. Należy do nielicznych ekologicznych systemów hodowli i utrzymania koni.
Celem hodowli w SKH SKARBIEC jest utrzymanie koni huculskich w systemie bezstajenym i tabunowym zbliżonym do ich naturalnych warunków życia. Oznacza to, że klacze wraz z ogierem i źrebiętami przebywają na pastwiskach przez cały rok.Opieka nad końmi i ich odchów są prowadzone przez
zootechnika.
Wiosna…
Krycie klaczy odbywa się w systemie haremowym (ogier cały czas przebywa z klaczami i potomstwem). Po 11 miesiącach długiego oczekiwania rodzą się małe hucułki.Klacze źrebią się w warunkach naturalnych na pastwiskach. Pierwsze tygodnie życia hartują organizmy źrebiąt, dzięki czemu w późniejszym życiu odznaczają się świetną kondycją zdrowotną.
Pierwszym pokarmem źrebiąt jest mleko matki, które zapewnia wszystkie niezbędne składniki, jednak już od pierwszych dni życia hucułki chętnie podskubują trawę naśladując rodziców.
Lato…
W pierwszych tygodniach życia źrebięta są przyzwyczajane do obecności ludzi i czynności związanych z późniejszą obsługą.Teraz kiedy pożywienia (soczystej trawy i różnych pędów) jest pod dostatkiem źrebięta często spędzają czas na zabawach z rówieśnikami.
Nieograniczona możliwość ruchu w porównaniu z wychowem stajennym sprawia, że źrebięta z naszej hodowli mają możliwość wykorzystania w pełni swojego potencjału genetycznego warunkującego prawidłową budowę ciała i dobry charakter.
Niestety upały sprzyjają występowaniu dokuczliwych owadów, przed którymi hucułki muszą się chronić w cienistych, zakrzaczonych miejscach lub chowając głowę w cudzy ogon.
Aby pozbyć się owadów konie chętnie korzystają z kąpieli wodnych lub błotnych, które przyjemnie chłodzą oraz pielęgnują skórę i sierść.
Jesień…
W tabunie jest to czas przygotowania się do zimy. Hucułki zmieniają sierść, która pod koniec jesieni przypomina gęste, długie futro (nawet do 8 cm).Już samodzielne , przyzwyczajone do kantarków, wiązania i podawania nóg źrebięta są odsadzane od matek, które na wiosnę zaczną karmić kolejne źrebięta.
Zima…
Hucułki odzwyczajone od picia mleka dalej u boku matek uczą się zachowań życia w tabunie i współpracy z człowiekiem, a po ukończeniu 3-ego roku życia są przyuczane do pracy pod siodłem.Podczas dużych mrozów aby zaspokoić pragnienie konie muszą pić z przerębli.
Hucuły ze względu na przyjazne usposobienie, spokój i równowagę wspaniale nadają się do jazdy dla dzieci, do hipoterapii (rehabilitacji niepełnosprawnych) oraz dla osób pragnących rozpocząć naukę jazdy konnej, a także wyśmienicie sprawdzają się jako konie zaprzęgowe.
Koń huculski zyskał miano „konia rodzinnego” ponieważ jest on doskonałym towarzyszem dla każdego niezależnie od wieku.
Program hodowli koni rasy huculskiej

Zdjęcia
Transport
Posiadamy własny transport aby konie czuły się bezpiecznie i możliwie komfortowo.